Kereszttűzben a vallomások – büntetőjogász a Till Tamás-ügy jogi kérdéseiről
F. Jánosnak tanúként igazmondási kötelezettsége volt, gyanúsítottként azonban már nincs.
Az aktákat 75 évre titkosították, így 2038-ben lesznek nyilvánosak.
A Texas állambeli Dallasban 1963. november 22-én, megyilkolták John Fitzgerald Kennedyt az Amerikai Egyesült Államok harmincötödik elnökét. Ő volt a negyedik amerikai elnök, akit hivatali ideje alatt meggyilkoltak. A merénylet következtében az elnök meghalt, de megsebesült John Connally, Texas állam kormányzója is. Az egyetlen ember, aki Kennedyn és Connallyn kívül megsérült, egy nézelődő, James Tague volt, akit betontörmeléktől származó sérülés ért, amit az első, elhibázott lövés járdaszigetbe csapódott golyója vert fel.
Negyvennyolc órával és 7 perccel később Jack Ruby bártulajdonos a merénylőt hasba lőtte, ezért ő is hamarosan meghalt. A Kennedy-gyilkosság körülményeinek kivizsgálására kongresszusi bizottságot állítottak fel, melynek élére Earl Warren, a Legfelsőbb Bíróság elnöke került. A tíz hónapos munka után elkészült Warren-jelentés szerint Oswald „magányos tettes” volt és nem állt mögötte összeesküvés. Az aktákat 75 évre titkosították, így 2038-ben lesznek nyilvánosak. A Kennedy-család mindenesetre arra kérte pár hete Joe Biden elnököt, hogy hozza ezeket nyilvánosságra.
Sokan nem hiszik el, hogy Kennedy elnököt Lee Harvey Oswald egymaga lőtte le. Oliver Stone filmje Jim Garrison ügyész nyomozásáról 1991-ben látott napvilágot, és nagy sikert aratott Kevin Costner főszereplésével. A megtörtént eseten alapuló film az egyetlen olyan vádemelés történetét dolgozza fel, melyben egy new orlenans-i férfit, Clay Shawt gyanusították meg összeesküvésben való részvétellel. A vádlottat felmentették, ám ennek ellenére sokan úgy vélik a mai napig, hogy a CIA maffiával szövetkezett ügynökei gyilkolták meg. A teória szerint a gyilkosságra közvetve Fidel Castro vagy Lyndon B. Johnson adhatott parancsot.
A filmben is felmerül a „mágikus golyó” kérdése, mely felveti a kérdést, hogy valóban három lövés dördült-e, és hogy mindet egyazon helyről, azaz a tankönyvlerakatból adták-e le, ahol Oswald – a film története szerint az összeesküvés bűnbakja – tartózkodott. Vitatható az is, hogy Kennedyt mindhárom találat hátulról érte volna és hogy a Connally kormányzót megsebesítő golyó először az elnököt találta volna el. A Warren-bizottság több tanúja határozottan állította: az első lövés elölről a felüljáróról érkezett, míg a másik oldalról, a domb felöl, így Oswaldon kívül legalább még egy, de inkább két személynek kellett részt vennie Kennedy meggyilkolásában.
Fotó: Ann Ronan Picture Library / Photo12 via AFP